Historie klubu

Historie hamerského golfu

Správné místo pro golf

  Všechno začalo pod Veselým kopcem na jaře L.P. 1994. Tehdy v údolí Chrudimky, mezi Svobodnými Hamry a Dřevíkovem, vzlétly první golfové míčky „na zkoušku“. Bylo  u toho pět pražských golfistů. Odpalovali na čerstvě posekané louce a mířili na místa, kde se míčky daly najít. Kouzlo vysokých drah svištících bílých míčů se prolnulo s kouzlem zelených lesů. A v tichu po dopadech míčků bylo cítit: tady je to správné místo pro golf!
 

Sudičky a projektanti hřiště

      Následných konzultací v terénu se zúčastnili zkušení golfisté: m.j. místopředseda České golfové federace (ČGF) Prokop Sedlák, nestor karlovarského golfu Karel Collino a golfový architekt Jiří Velden. V jeho atelieru vznikly první studie hamerského hřiště - devíti i osmnáctijamková varianta. Koncem roku 1995 byl založen Golf & Country Club Svobodné Hamry (GCCSH) -  jako první golfový klub v Pardubickém kraji a čtrnáctý v České republice. V r. 1996 byl GCCSH přijat za člena ČGF. Dnes je jedním ze 170 klubů v ČR a má jedno z nejkrásnějších a technicky nejnáročnějších přírodních hřišť. Hrají se zde prestižní turnaje např. II. Ligy, pohár klubů družstev, kvalifikace družstev mládeže pro mistrovství republiky a Regionální Tour.
 

Koncepce a charakteristika hřiště

   Autorem stávající koncepce je první prezident klubu Ferdinand Peroutka. Výstavba hřiště byla financována výhradně z prostředků členů klubu. Velkoryse pojaté přírodní hřiště v nadmořské výšce 540 m je  citlivě zasazeno do 2. a 3. zóny CHKO Žďárské vrchy.  Celkovou délkou 5952 m ze žlutých značek patří k nejdelším v ČR. Kompletní devítka byla ČGF znormována na podzim 1999 podle USGA Course Rating na par 72 a přenormována v r. 2002 a 2011. V rámci posledního normování byla přidána nová jamka č. 9 (uzavřena bývalá sedmička) a změněno pořadí jamek 7 – 9. Na podzim 2006 byl za pomoci sponzora vybudován automatický zavlažovací systém všech jamkovišť a odpališť. Třicetihektarový areál uprostřed smrkových a březových lesů GCCSH využívá na základě nájemní smlouvy uzavřené na 50 let. Klubovnu a driving range GCCSH využívá podle dohody s jejich majiteli.

 

Spolupráce s kluby

Golfový klub GCCSH funguje jako občanské sdružení, je financován z prostředků svých  členů a z provozu hřiště. V současné době má cca 400 členů, z toho více než dvě třetiny hráčů s hendikepem, který jim umožňuje hrát na všech hřištích v ČR i ve světě. V  roce 2004 navázal vzájemně výhodnou  sportovní a společenskou spolupráci s  Ringhoffer Golf Clubem ve Štiříně u Prahy a v roce 2020 s Golf Clubem Molitorov. Členové našeho klubu mají tedy mimo domovského hřiště ještě bezplatně k dispozici několik her na devítijamkovém hřišti ve Štiříně a na osmnáctijamkovém hřišti v Molitorově (Kolín). Hráči GCCSH využívají i široké palety recipročních slev na mnoha golfových hřištích dalších klubů v ČR, aktuální reciprocity si můžete prohlédnout ZDE. Náš klub má také své trenéry, kteří jsou oprávněni zájemce o golf teoreticky i prakticky připravit ke zkoušce ze základní golfové způsobilosti a k získání základního handicapu 54.

 

Sportovní výsledky, mládež a mistři klubu

    Nejvýše se dostaly golfistky GCCSH, které se v r. 2010 probojovaly do I. ligy ČGF a v r. 2011 svou účast obhájily. Muži nadále bojují ve II. lize ČGF. Bedřich Petráň III. se zabydlel v české amatérské špičce, v r. 2011 obsadil 36. místo v žebříčku mužů ČGF. V r. 2011 jsme poprvé porazili v meziklubovém utkání Ringhoffer Golf Club. Mladí hráči se připravují pod odborným  vedením cvičitelů již od r. 2003 a pravidelně se zúčastňují  soutěží na domácím i cizích hřištích. V současnosti patří k nejmladším nadějím klubu David Kšír, Silvie Bílková, Lukáš Stehlík a Viktor Nekut. Mezi mistry na rány a na jamky se nejčastěji objevovala jména Honzy Peroutky (6 titulů), Martiny Vandasové (5 titulů) Míši Valáškové (4 tituly) a  Jindry Jiroutka (3 tituly). Od roku 2007 se v čele hráčů GCCSH objevuje Béďa Petráň III., který se stal mistrem klubu i v letech 2010 a 2011. V ženách se na prvních místech umisťují také Kateřina Řeháková a Hana Peroutková.